Recenze: Úspěch na finančních trzích od Jacka D. Schwagera

17.09.2011 22:22

 

Před časem na této stránce proběhla diskuze o tom, kterou z knih o investování považují přítomní čtenáři za vůbec nejlepší. Jak se dalo očekávat, nejčastěji uváděnými byla dílka, která by si měl přečíst každý, kdo to myslí s investováním jenom trochu vážně – Kostolányho burzovní seminář a Inteligentní investor Benjamina Grahama. Tyto knihy samozřejmě velmi ctím, ale pokud bych já osobně měl vybrat jednu jedinou publikaci, kterou by si měl přečíst zájemce o investování na kapitálových trzích před tím, než začne sám obchodovat, byla by to právě recenzovaná kniha.

Originální titul knihy v angličtině zní Stock Market Wizards: Interviews With America’s Top Stock Traders (Kouzelníci akciového trhu: Rozhovory s nejlepšími americkými akciovými obchodníky). Stock Market Wizards je uznávaná řada knih rozhovorů s nejzdatnějšími portfolio manažery USA. Objevit se v jedné z knih pro ně bývá zpravidla záležitostí cti, uznání a pro mnohé doslova splněným snem. Právě proto bývá žádost o interview málokdy odmítnuta.

Kniha vždy nejdříve přináší v úvodu jakýsi medailónek portfolio manažera, abychom věděli s kým máme tu čest. Jack Schwager je sám hlavním portfolio manažerem široce diverzifikované sady portfolií institucionálních hedge fondů, a tudíž dokáže vést s tradery zasvěcené debaty, ale zároveň je schopen zachovávat jednoduchost a přístupnost formy, díky níž je kniha vhodná i pro začínající investory.

Nesmíme si samozřejmě představovat, že všichni úspěšní portfolio manažeři hedgových fondů nám ochotně odhalí svoji kompletní investiční strategii. Konec konců to nejsou žádná „ořezávátka“, ale obchodníci, kteří dokázali v 90. letech opakovaně zhodnocovat portfolia klientů i o stovky procent ročně. Nemůže být tedy překvapením, že někteří mluví obecně a trochu mlží, ale jsou i tací, kteří mají dostatek odvahy pozvat veřejnost přímo do kuchyně a prozradit své nejlepší recepty. Kupříkladu můj velký oblíbenec, portfolio manažer tureckého původu Ahmet Okumus, na „férovku“ nadiktoval autorovi pět kritérií, která musí splňovat akcie před tím, než se rozhodne ji začít kupovat.

Kniha obsahuje nejen rozhovory se 14 portfolio manažery, ale i interview s psychologem dr. Ari Kievem, který se o některé tradery stará po duševní stránce. Autor přidává k rozhovorům i určitou didaktickou hodnotu tím, že do knihy zahrnul krátkou vysvětlovací kapitolu o opcích, slovníček pojmů a v neposlední řadě též shrnutí nazvané Lekce Market Wizards. V ní popisuje 65 styčných bodů, které se dají ze strategií a postupů většiny zpovídaných portfolio manažerů „vydestilovat“.

I když je teorie investování úzce spjatá s praxí, přece jenom ji mnohokrát (nejen) na vysokých školách vyučují lidé, kteří v praxi shořeli jako papír. Právě proto mohu každému čtenáři knihu Úspěch na finančních trzích jenom vřele doporučit. Přináší neocenitelné poznatky a zkušenosti těch nejlepších portfolio manažerů, které bychom mohli získat snad jenom kdybychom u nich pracovali jako jejich osobní asistenti.

 

Hynek Rozkovec

hynek.rozkovec(z)centrum.cz

 

Přidat.eu záložku

Diskusní téma: Recenze: Úspěch na finančních trzích od Jacka D. Schwagera

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Rozkovec Hynek

02.10.2011 21:59
  V zájmu vyváženosti zpravodajství bychom měli ministra Kalouska občas i za něco pochválit. Teprve teď se nám po dlouhé době k tomu naskytla ta správná příležitost. Kalouskovi se naštěstí vůbec nezamlouvá nápad Evropské komise na zdanění finančních transakcí. „Jsem přesvědčen, že z...
17.09.2011 22:22
  Před časem na této stránce proběhla diskuze o tom, kterou z knih o investování považují přítomní čtenáři za vůbec nejlepší. Jak se dalo očekávat, nejčastěji uváděnými byla dílka, která by si měl přečíst každý, kdo to myslí s investováním jenom trochu vážně – Kostolányho burzovní...
02.02.2011 23:39
Lesk a bída pasivního příjmu anebo co Kiyosaki nezdůrazňuje Mnoho lidí, kteří investují do nemovitostí na pronájem, se inspirovalo knihami Roberta Kiyosakiho, amerického podnikatele a spisovatele. Většina z jeho čtenářů se poprvé setkala s pojmem pasivní příjem právě u něj. Jako příklady jsou...