Falešné profily na Facebook a ochrana dobré pověsti
Facebook je úžasné medium a sám jej zde denně využívám, má ale i svoje rizika či vady. Například se to zde jenom hemží falešnými profily. Ti lidé, kteří zde, na rozdíl od nás ostatních, vystupují jako někdy jiný, vždycky mají nějaký důvod a něco tím sledují. Typická ukázka proběhla na mém facebookovém profilu v posledních dnech.
Jan Srnec
Typická ukázka profilu, který já osobně považuji za falešný, je profil Jan Srnec. Tento pán mne před několika dny požádal o přátelství a protože jsem velmi otevřený člověk, tak jsem jeho přátelství přijal a otevřel mu tak svůj profil. Neměl jsem důvod mu nevěřit. Uteklo sotva pár dní a tento můj "přítel" o mne začal dokonce na mém vlastním profilu lhát, šířit nepravdy, verbálně na mne útočit. Poněkud neobvyklé od někoho, kdo se považuje za vašeho přítele, že? Naštěstí takovéhoto člověka můžete zase vyřadit ze svých přátel. To jsem také udělal. A to mne ještě můj skutečný facebookový přítel sám upozornil, proč už jsem pana Srnce sám nezablokoval, když se tak chová? K mému překvapení mne pan Jan Srnec za pár hodin opět požádal o přátelství. Pozoruhodná drzost či absence sebereflexe. Přátelství jsem pochopitelně nepřijal. Načež po pár hodinách mám v žádostech novou žádost o přátelství, tentokráte zase jiný falešný profil, který má dokonce pouze 2! přátele. Jsem si téměř jistý, že další identita pana Srnce. Pochopitelně jsem jeho přátelství nepřijal. Takovýchto lidí a "přátel" jsou na Facebooku tisíce a člověk se musí mít na pozoru co komu zpřístupňuje za informace. Já jsem na sociálních sítích extrémně otevřený a to záměrně, ale současně si ta rizika uvědomuji a automaticky počítám s tím, že každá informace, kterou si na Facebook umístím, je v zásadě okamžitě veřejná a může se kdekoliv objevit. Třeba i v novinách, když na to přijde. Klidně za 10 let.
Pronásleduje mne pan Kusák
Na pronásledování mojí osoby jsem již zvyklý. Již řadu let mne i moji rodinu pronásleduje pan Valentin Kusák a to nejen na internetu a sociálních sítích, ale také off-line. Bohužel, dokud na vás takovýto člověk buď fyzicky nezaútočí a nebo vám nezpůsobí jasně vyčíslitelnou finanční škodu, není proti němu žádná obrana. Tento člověk to navíc dělá ve velkém, tedy více lidem. Na mne si dokonce vytvořil a financuje dehonestační stránku. Stačí se podívat na jeho profil na Exotopedia. Bohužel na profilu pana Kusáka mám i "svůj" odstavec.
Rizika sociálních sítí
Sociální sítě jsou úžasné, ale nejsou bez rizik. Je potřeba si ta rizika uvědomovat a chovat se podle toho. Rovnou počítejte s tím, že cokoliv tam napíšete, stává se automaticky potenciálně veřejné. Vždyť ta data svěřujeme soukromým společnostem! Ta data mohou kdykoliv někomu prodat! Je třeba s tím počítat. To, že je Facebook, Twitter a další soc. sítě zadarmo, to ve skutečnosti zase tak zadarmo není. Viz také Ochrana reputace.
Čtěte také Proč je internet jenom zdánlivě zadarmo.
Využijte Hýskův reklamní systém a popožeňte Váš byznys, ať už se věnujete čemukoliv.
Štítky:
Jan Hýsek | Jan Srnec | Valentin Kusák | bezpečnost | ochrana reputace | ochrana pověsti na internetu
Diskusní téma: Falešné profily na Facebook a ochrana dobré pověsti
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.