George Soros: Muž, který pokořil Bank of England

29.01.2011 14:38

George Soros: Muž, který pokořil Bank of England

George Soros

 

Komentář autora (Facebook): Ad Sorosův útok na libru) Ukázalo to, jak neudržitelný ten systém směnných kurzů byl. Nejsem expert na měny, ale pochopil jsem, jak neudržitelné a hloupé to bylo. Takže by mu měli vlastně poděkovat. Vemte si, kdyby to nebyl útok jednoho Sorose, ale třeba skupiny dohodnutých zemí, jak by to teprve potom vypadalo! A nezapomeňme, že přijal riziko a sám riskoval krk! A není úkolem takovéhoto spekulanta vlastně ukazovat na navyváženosti na trhu a nevyužívat jich? Jistě že ano! Ale právě proto finanční trhy mohou fungovat, neboť kapitál se má přesovat tam, kde se mu dosáhne nej zhodnocení s nejnižší mírou rizika.

 

George Soros: Muž, který pokořil Bank of England

George Soros (* 12. srpna 1930) je maďarský rodák a americký finančník židovského původu.

George Soros, vlastním jménem Schwartz, se narodil v roce 1930 v Budapešti. V sedmnácti letech emigroval do Anglie poté, co v Maďarsku zavládl komunistický režim. Zde absolvoval prestižní London School of Economics.

Po několika letech, strávených ve společnostech zabývajících se investováním na kapitálových trzích, se již o zkušenostmi obohacený Soros stěhuje do Spojených států. Píše rok 1956. Zde zakládá Soros mezinárodní investiční fond Soros Fund Management LCC a zároveň se stává jeho prezidentem.

Od roku 1969 řídí Soros fond Quantum, s nímž během několika let dosahuje vysokého průměrného ročního výnosu přesahujícího hranici 30%. Pod jeho vedením se tento fond stává na několik let jedním z nejúspěšnějších investičních fondů na světě.

I přes všechny tyto nemalé úspěchy, kterých George Soros dosáhl na poli mezinárodních kapitálových trhů, je pro většinu světa téměř neznámou osobou. Neznámou osobou, která se zapsala hlouběji do paměti širší veřejnosti až poté, co dokázala počátkem 90. let v měnovém souboji porazit italskou a poté britskou centrální banku.

Píše se rok 1992. Hospodářství celé Evropy prožívá množství nejrůznějších okem viditelných i skrytých měnových turbulencí. Východní Němci mění své socialistické marky za tvrdé západní v poměru 1 : 1, československé koruny se dělí na české a slovenské a vlády západoevropských zemí dál experimentují s "Evropským mechanismem směnných kurzů", předchůdcem dnešního eura. Do toho všeho se do Evropy dostává hospodářská recese, která zakotvuje ve Velké Británii a v Itálii.

Pod tíhou hospodářské recese začíná britská libra spolu s italskou lirou razantně oslabovat a naopak německá marka výrazně sílí díky vysoké poptávce po této měně. Tu přitom negenerují žádné neviditelné magické síly. To pouze spolková vláda "vysává" desítky a desítky miliard marek z trhu a investuje je do obnovy své nově připojené východní části. Proti svému přání tak dál a dál posiluje svou už dostatečně pevnou a nadhodnocenou měnu.

K tomu všemu se v Německu začíná zvyšovat inflace, podporovaná vysokým růstem cen a platů ve východním Německu. Proti takto vysoké inflaci se snaží zasahovat německá Bundesbank tím, že zvyšuje své úrokové sazby. Svým krokem tak dává přednost dalšímu posilování své měny na úkor ostatních (Itálie a Velká Británie).

Měnové nůžky v Evropě se proto začínají čím dál více rozevírat. A to přitom "nesmějí". Většina zemí je totiž členem již zmíněného "Evropského mechanismu směnných kurzů", což znamená, že se měny těchto zemí nemohou pohnout z určitých mantinelů stanovených předchozí dohodou. A to jak nahoru, tak dolu.

V tento okamžik se do hry zapojuje George Soros. Ten si moc dobře uvědomuje, jako ostatně celá řada dalších ekonomů a měnových spekulantů, kam až může tato situace dospět. Vždyť je to tak jednoduché a jasné. Velká Británie a Itálie potřebují slabou měnu kvůli podpoře svého hospodářství a zároveň jí nesmějí mít tak slabou, aby vypadly z "domluveného měnového koše". Existují tedy jen dvě možnosti: Buďto budou tyto země držet své měny nad domluvenou hranicí za cenu obrovských finančních nákladů nebo je nechají padnout a tím si zkomplikují (popřípadě dokonce uzavřou) cestu k EURU.

Krátce řečeno: Některé evropské měny drží v jednom koši pouhé přání několika politických představitelů a nikoliv reálné ekonomické prostředí. Soros byl přesvědčen, že tímto magnetem je jen to pouhé přání a ve vhodný okamžik se pustil do boje.

První šla na mušku Itálie. Skupina spekulantů, ve které George Soros nemohl chybět, začala spekulovat na pokles italské liry a za krátko slavila úspěch. Italská centrální banka si moc dobře uvědomila, že proti obrovskému (nejen) spekulativnímu kapitálu nemá šanci bojovat a proto raději nechala svou měnu padnout. Tím zároveň musela opustit společný měnový koš.

Na řadu tedy přišla Velká Británie. Ta si umínila, že svou libru za každou cenu v měnovém koši udrží a nad spekulativním nájezdem zvítězí. V zásobě měla střelivo v podobě několika miliard liber a možnost zvyšování úrokových sazeb. Ta druhá možnost byla ale celkem nepoužitelná. Zvýšením úrokových sazeb by Bank of England jen prohloubila současnou hospodářskou recesi. Zmíněného úskalí britské centrální banky si byl George Soros moc dobře vědom a na to také sázel.

Útok tedy začíná. Soros spouští prodej britských liber a postupně se k němu přidávají další. Bank of England libry nakupuje. Takhle se to opakuje v několika vlnách a pokaždé na to padnou miliardy liber z britského centrálního trezoru. Na obou stranách barikády se odehrává psychologický souboj o to, kolik má soupeř v zásobě ještě peněz na prolomení nebo naopak na udržení měnové minimální hranice.

Z panických kroků britských politiků, ujišťujících veřejnost, že jejich země zůstane v každém případě v pevném měnovém režimu, bylo však již znát, že tím, komu dochází dech bude spíše centrální banka.

Ta se ještě v poslední chvíli pokusila devalvaci libry zabránit zvýšením úrokových sazeb, ale ani to nepomohlo. Prostor pro další zvýšení už neexistoval a utrácet další miliardy liber již nemělo smysl. Krátce nato libra devalvuje a evropský mechanismus směnných kurzů se rozpadá.

Během těchto několika málo dnů si George Soros vydělal dvě miliardy dolarů a Velká Británie si za tuto dobu vypěstovala alergii k jednotnému evropskému měnovému systému, ke kterému se opět po několika letech většina zemí vrátila.

Tady lze tedy nalézt velkou část odpovědi na to, proč se z Velké Británie stal odpůrce současné jednotné měny euro.

Od dob pádu britské libry se George Soros stal ve finančních kruzích velice respektovanou osobou a to i přes to, že se mu během finanční krize v Rusku podařilo s fondem Quantum spoustu peněz prodělat. Podobně tomu bylo i s pádem technologických titulů na americké burze v roce 1999, kde spekuloval na splasknutí investorské bubliny. Bublina sice splaskla, ale o rok později, než Soros odhadoval. Sorosovy úspory se díky této nevydařené investici rázem ztenčily o několik stovek miliónů dolarů.

Jeho pověst zkušeného investora tím ale příliš neutrpěla. Soros se naopak od této chvíle začal z rizikových investic přesouvat do konzervativních pozic, a spolu s ním tak učinil i fond Quantum.

O tom, že Sorosova slova mají i dnes světovou váhu, se lze přesvědčit poměrně snadno. Stačí se podívat na dnešní euro-dolarové turbulence. Bez komentáře a přímé účasti Sorose se prostě neobejdou.

Jak jsme se před nedávnem dozvěděli ze slov bývalého gruzínského prezidenta Eduarda Ševarnadzeho, bez přímé účasti Sorose (a jeho peněz podporujících opozici) se neobešlo ani jeho "sametové" svržení.

V poslední době se však George Soros věnuje spíše neziskovému sektoru a své zkušenosti ze světa finanční praxe a teorie zpracovává do celé řady knih. Z nich si připomeňme například tyto tituly: "Alchemy of Finance" (1987), "Soros on Soros: Staying Ahead" (1995), "The Crisis of Global Capitalism" (1998) a "Reforming Global Capitalism" (2000).

Vedle svých investorských aktivit se George Soros intenzivně věnuje neziskovému sektoru. Svůj majetek čítající hodnoty 8 mld. dolarů postupně rozděluje mezi nadace, které pomáhal založit (např. Open Society Fund - jím založená nadace v roce 1979), i mezi ostatní instituce zabývající se převážně výzkumem a poradentstvím na poli ekonomie. Stranou nezůstávají ani ostatní charitativní činnosti, které Soros nadšeně podporuje.

Zdroj: pro-muze.com

  

Diskuse

 

Přidat.eu záložku

Diskusní téma: George Soros: Muž, který pokořil Bank of England

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Akcie

11.08.2012 01:12
Zavedený finanční server AkcieCZ.cz je od 1.10.2012 na prodej. Server je v provozu od roku 2009. Obsahuje přes tisíc originálních textů. Na jeho tvorbě se podílelo 16 autorů, kdy nejaktivnější byli oceňováni i finančně. Server je hojně citován. Probíhá spolupráce mezi redaktory AkcieCZ.cz a...
07.10.2011 03:47
  Jsem rád, že lidé i nadále věří firmě Apple, dokonce i akcie se drží výtečně. Jenom nesdílím optimismus některých v tom smyslu, že Apple to hravě zvládne i bez Jobse. Zvládne. Jak dlouho? Tenhle chlap je podle mého názoru tak 70% úspěchu Apple. Vždyť on ho spoluzaložil, pak firma bez...
02.10.2011 03:37
Jak si vedly světové akciové indexy ve 3. čtvrtletí 2011 Třetí čtvrtletí roku 2011 je za námi. Pojďme se tedy podívat, jak si vedly největší akciové indexy v USA, Evropě a japonský Nikkei...
12.08.2011 17:56
  1.Zajímalo by mě, jakou roli hraje v současnosti na trzích psychologie, podle čeho se vlastně investoři v situaci, kdy chybí fundamentální zprávy a akcie přesto letí dolů, rozhodují? Psychologie hraje na trzích roli vždy. Největší vliv má v krátkodobém horizontu. Jak si každý může...
13.07.2011 23:55
www.ibrokers.cz J.J.: Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat na firmu ibroukers. Pod touto firmou se mi představil telefonista, ale mandátní smlouvu mi vystavili pod názvem firmy Rm s market, o.c.p., a.s. Chtěl bych investovat, ale mám špatné zkušenosti z Capital Partners. Ztratil jsem důvěru...
05.07.2011 05:09
Investiční doporučení v Čechách dává již každý strejc (Motejlek, Milton Crown) S investičními doporučeními se poslední dobou roztrhl pytel. Dává je již kde kdo. Tak se novým investičním poradcem stává například pan Motejlek, který provozuje jinak velmi oblíbený server motejlek.com (který sám...
27.05.2011 23:36
Kde a jak se tisknou akcie? (Tento příspěvek byl, tak jako řada dalších, napsán exkluzivně pro můj server akciecz.com)   Poštovní tiskárna cenin Praha a.s. je výjimečnou tiskárnou zaměřenou na ceniny, která má licenci pro tisk veřejně obchodovatelných cenných papírů. Grafické návrhy, příprava...
26.05.2011 00:20
Kvantitativní uvolňování 2 se minulo účinkem Brett Arends z portálu marketwatch.com napsal velmi krásný článek o tom, jak QE2 „pomohlo“ ekonomice USA: QE2 stálo americké daňové poplatníky 600 miliard dolarů. Mělo zachránit americkou ekonomiku. Otázkou však zůstává, zdali Bernankeho stimulační...
07.05.2011 14:55
Ceník reklamy na serveru akciecz.com   https://www.akciecz.com   Nejsem plátce DPH.   1.Cena bannerové inzerce na titulní straně za měsíc (Kč): Pozice Formát banneru Cena za měsíc horní část...
24.04.2011 16:39
Otázky a odpovědi: Jak začít investovat na burze? Dobrý den, hledám nějaký způsob investice od které se odrazit, chci zrušit účet v bance a začít pravidelně investovat. Tak abych mohl začít podnikat a investovat do nemovitostí. Měl by jste radu jak vlastně vůbec...
1 | 2 | 3 | 4 >>