Bernard Madoff : Králem mezi zloději v bílých límečcích světového formátu je bezesporu Bernard Madoff
Zloději miliard ze světa financí. Jak se z investičních mágů stali vyvrhelové
Komentář autora: Nemohu si odpustit malou poznámku. Napsat o velkém podvodníkovi a lháři, že je to investiční mág, to mi přijde být skutečně nemístné. Zloděj je zloděj a mág je mág. Nelze zaměňovat.
Zloději miliard ze světa financí. Jak se z investičních mágů stali vyvrhelové
Bernard Madoff
Králem mezi zloději v bílých límečcích světového formátu je bezesporu Bernard Madoff. On a Allen Stanford však nepřipravili své klienty o peníze chybným investičním rozhodnutím, které se pokoušeli zamaskovat nepovolenými praktikami, prostě jim je rovnou sebrali.
Vítězové pomyslné soutěže o největšího finančního podvodníka uplynulé dekády mají společné jedno. Že jim dnes není co závidět. Tak tomu ale rozhodně nebylo před tím, než jejich podvodné triky praskly. To požívali přízně vlivných a bohatých investorů, svět obdivoval jejich mimořádné schopnosti, a často se jim dostávalo i vysoké vážnosti ve společnosti.
Za svou práci byli odměňováni vysokými platy a často až šestimístnými ročními odměnami v amerických dolarech. Ostatně peníze, úspěch a společenské uznání je to, po čem v dnešním světě touží velká část lidí.
Někteří se ale kvůli tomu neštítí porušit pravidla, zneužít nedokonalosti systému nebo důvěry svých přátel a obchodních partnerů.
Králem mezi zloději v bílých límečcích světového formátu je bezesporu Bernard Madoff. On a Allen Stanford však nepřipravili své klienty o peníze chybným investičním rozhodnutím, které se pokoušeli zamaskovat nepovolenými praktikami, prostě jim je rovnou sebrali.
Bernard Madoff, pilot "letadla" pro vyvolené - zpronevěřil 65 mld. dolarů
Madoffem zpronevěřených neuvěřitelných 65 miliard dolarů je v historii amerického finančnictví doposud největší částka, o kterou někdo vědomě připravil své klienty. Dlouholetá ikona finančních obchodníků, předseda správní rady společnosti Bernard L. Madoff Investment, zakladatel a bývalý předseda americké burzy cenných papírů NASDAQ a přední osobnost newyorské židovské filantropie Bernard Madoff tak zabírá na našem pomyslném žebříčku největších podvodníků první místo právem.
Mezi okradenými nebyly jen banky a instituce, jako například japonská Nomura nebo anglická investiční banka HSBC, švýcarská BNP Paribas, ale také třeba klienti španělské banky Santander či nadace Stevena Spielberga.
Za nimi pak následuje zástup kolem pěti tisíc podvedených "drobných" vkladatelů, z velké části tvořený celebritami americké společnosti.
Přitom způsob, kterým se Madoffovi dařilo desítky let klamat svět, není nic světoborného. Jeho "investiční" společnost totiž nebyla nic jiného než pyramidová hra, u nás známá pod názvem "letadlo". Princip spočívá v tom, že peníze přijaté do správy od nových investorů se použijí na výplatu úroků připadajících na vklady přijaté od těch dřívějších. Tedy žádné sofistikované výpočty, jak tvořit ideální portfolio, žádné speciální metody na rozložení rizika v hedgeových fondech, nic takového. Od samého počátku jen pouhopouhá lež a klam.
K důvěrným záznamům měl přístup jen on sám. A komu to ze sotva dvaceti zaměstnanců, kteří mu se správou desítek miliard dolarů pomáhali, připadalo divné a příliš se ptal, toho prostě vyhodil.
Stát se klientem Madoffova fondu nebylo vůbec jednoduché. Takový zájemce musel být osobně doporučen někým ze současných prověřených klientů. Chytře uměle vytvořená atmosféra příslušnosti mezi vyvolené ještě více investory přitahovala. Investovat s Madoffem byla otázka prestiže a předmět závisti. Klienti jeho investiční společnosti byli dokonce ochotni platit i vysoké zápisné, jen aby se jim o jejich miliony mohl starat sám velký Bernie. Jeho výsledky byly dávány za vzor v učebnicích investování a byly snem každého investora. Madoff nikdy nesliboval nesmyslné výnosy, ale stabilitu. To byl hlavní důvod, proč byl pro tolik lidí tak zajímavý.
Všechno by fungovalo ještě bůhví jak dlouho, kdyby v roce 2008 nepřišla finanční krize. Tam se doposud hladký koloběh vytloukání klínu klínem najednou zadřel. Až do té doby po sedmnáct let většina klientů své peníze nepotřebovala a těšila se z připisovaných úroků. S krizí ale přišla doba jejich většího výběru. A systém se začal hroutit. Madoff nebyl schopen všem žadatelům jejich vklad vrátit, a tak se rozhodl posledních 300 milionů dolarů vyplatit na prémiích svým nejbližším. Jeho dvěma synům bylo ale podezřelé, že výplatní termín přichází o dva měsíce dřív než obvykle. Udeřili na otce a ten se jim ke všemu přiznal. A synové zavolali policii. Následovala vazba, pak soud a ten Bernarda Madoffa uznal vinným z podvodů a zpronevěry 65 miliard dolarů.
"Nemůžu dostatečně vyjádřit, jak lituji toho, co jsem provedl," řekl Madoff ve svém závěrečném proslovu u soudu. To však na prokurátora neudělalo příliš velký dojem, protože ho odsoudil k pokutě 170 miliard dolarů a 29. června 2009 ho poslal do vězení se souhrnným trestem 150 let odnětí svobody. Vzhledem k tomu, že Madoffovi je 72 let, byla pro něj pravděpodobně největším trestem loňská sebevražda jeho staršího syna Marka. Ten neunesl tlak veřejnosti, která ho vinila ze spoluúčasti na podvodu. Pokračování